Ako správne vybrať kopačky

Ako správne vybrať kopačky

13. 7. 2020 5 min. čítania

Čaká ťa rozhodnutie o nových kopačkách? Poradíme ti, ako správne vybrať!

Zvoľ ideálnu veľkosť

Najdôležitejšie pre tvoj komfort je jednoznačne veľkosť kopačiek. Samozrejme by ťa nemal tlačiť palec, kopačky by však nemali byť ani príliš voľné, pretože v takej situácii v nich takzvane plávaš a tým strácaš cit pre loptu a schopnosť akcelerácie. Je taky nevyhnutné dať si pozor na rozdielne veľkosti u rôznych značiek, preto si vždy radšej prezri tabuľku veľkostí, ktorú nájdeš na stránke s vybranými kopačkami. Ideálne ti kopačky prirastú k nohe tak, že je na nohe vôbec nebudeš cítiť.

Nike Mercurial Superfly Elite

Vyber správny typ podrážky

Hľadáš kopačky na prírodnú trávu, na umelú trávu alebo do haly? Najväčšiou klasikou sú lisovky (označované FG – Firm Ground), ktoré by si mal preháňať spravidla na tvrdších prírodných trávnikoch. Vhod ti však prídu aj kolíky alebo lisokolíky do mäkšieho terénu (označenie SG respektíve SG-PRO), turfy na umelku alebo sálovky do haly. Prečitaj si viac v našom špeciálnom blogu o typoch podrážok a rozhodni sa podľa toho, na akom povrchu chceš v nových raketách kraľovať.

adidas Copa 20+

Zváž cenovú reláciu

Chceš vyzerať a hrať rovnako ako profíci alebo si vystačíš so základným vybavením? Značky ponúkajú svoje modely v niekoľkých radoch, ktoré pokrývajú všetky výkonnostné úrovne od úplných začiatočníkov až po profesionálov pobehujúcich po svetových štadiónoch. Ak nemáš vysoké ambície, hráš prevažne pre radosť alebo máš práve hlboko do vrecka, tak s pokojom môžeš zvoliť niektorú z nižších rad.

Ak však máš tie najvyššie ciele a chceš za každú cenu pozdvihnúť svoj výkon na ihrisku, potom Ti vrelo odporúčame investovať do profesionálných kopačiek. Tie sú doslova napchaté najnovšími technológiami, ktoré maximalizujú odolnosť, rýchlosť, presnosť, pohodlie pri minimálnej hmotnosti kopačky. Také strelky sa tak zaručene stanú platformou, vďaka ktorej posunieš svoju hru na nový level!

Prejav svoj herný štýl!

Svetové značky v dnešnej dobe vytvárajú jednotlivé modely tak, aby vyhovovali herným štýlom, ktorými sa hráči na rôznych postoch prezentujú. Skvelým príkladom sú firmy Nike aj adidas.

Si krídelník s ohromujúcou akceleráciou a nezastaviteľnou rýchlosťou? potom kopačky Nike Mercurial sú stvorené priamo pre Teba a s ich špeciálnym tvarom a podrážkou raz navždy utečieš všetkým obrancom. Máš rád loptu pri nohe a miluješ tvorenie hry? Mal by si najskôr siahnuť po modely Nike Phantom VSN, ktoré ti dodajú maximálnu presnosť prihrávok i vedenie lopty. Ak patríš k neľútostným zakončovateľom tak ti odporučíme naozajstné strelky Nike Phantom VNM. Pre hráča, ktorí sa radi maznajú s loptou alebo rozdávajú milimetrové prihrávky sú tu zasa kopačky  Nike Tiempo so zvrškom z klokanej kože, ktorý poskytuje dokonalý cit pre loptu a pre prihrávku.

kopačky Nike a adidas

Obdobne môžeme nájsť rozdelené aj modely u značky adidas. Kopačky adidas X pre dravé a ničivé elementy, adidas Predator pre kreatívnych hráčov kontrolujúcich ihrisko, adidas Nemeziz pre svižných hráčov a model Copa s dokonalým citem pre loptu.

Ktoré ladia najlepšie k Tvojmu štýlu?