End of Season Sale - Ušetri až 60 % na vybraných produktoch -- days --:--:-- KÚP TERAZ

Zelená je tráva, a to aj tá umelá. Futbalistov a futbalistiek, ktorí si na nej ešte nezahrali, je dnes naozaj málo. Tímy umelku využívajú predovšetkým počas zimnej prípravy, malý futbal sa na nej však hráva v priebehu celého roka a dokonca sa na nej odohralo už aj niekoľko zápasov Ligy majstrov. Málokto ale vie, že existujú aj kopačky určené práve na umelú trávu (a ešte menej ľudí ich má).

AG = kopačky na umelú trávu

Skratka AG pri kopačke znamená artificial ground, teda umelý povrch. Je teda celkom jasné, že práve tieto kopačky sú určené pre hru na umelcov. Prečo na umelej tráve nehrať v lisovkách, teda FG kopačkách (firm-ground/pevný povrch) sa dočítaš nižšie. Teraz si poďme povedať, o čom sú AG kopačky. Kopačky na umelú trávu majú v porovnaní s klasickými lisovkami odolnejšiu podrážku, väčšie množstvo menších (a dutých) špuntov, guľatejšieho tvaru. Sú špeciálne navrhnuté, pre čo najlepší záber a podporu a zároveň tak, aby sa v povrchu nezasekli. Rozdiel medzi AG a FG kopačkou, teda tou na umelku a na prírodný trávnik je spoznať na prvý pohľad:

AG vs FG

Prečo na umelej tráve nehrať v lisovkách?

Na túto otázku je odpoveď jednoduchá - nie sú na to stavané. Jednak je tu vyššie riziko zranenia väzov a kĺbov a nevzťahuje sa na to záruka. Umelá tráva totiž generuje oveľa vyššie teploty ako prírodný trávnik. Teploty, ktoré štuple ani podrážky lisoviek dlhodobo neznesú a opotrebujú sa oveľa rýchlejšie, obzvlášť na jar av lete. Umelá tráva je navyše pochopiteľne odolnejšia ako tá prírodná. Vyššie špunty lisoviek sa dokážu do umelej trávy "zahryznúť" tak dobre, že to pri rýchlej a náhlej zmene smeru nemusí vydržať tvoje kolenné väzy. A to fakt nechceš.

A čo turfy?

Turfy sa síce dajú použiť tiež, ale vzhľadom na to, že sú určené skôr na umelé povrchy s nízkym vlasom, čomu je prispôsobená aj ich podrážka, nemôžu ti nikdy ponúknuť tak kvalitnú oporu, ako práve AG kopačky. Poznáš to hlavne na mokrých, alebo namrznutých umelkách, kde ti budú turfy podklzovať.

Kopačky na umelú trávu pre deti

Správne obutie je dôležité pre všetkých športovcov, vrátane tých najmenších. Zatiaľ čo lisovky sa na umelú trávu nehodia, AG kopačky na prírodný trávnik áno. V našej ponuke je nielen široký výber kopačiek na umelé povrchy, ale tiež univerzálne kopačky, ktoré kombinujú to najlepšie z oboch a sú tak vhodné na akýkoľvek trávnik. Z pohľadu rodiča, ak vaša futbalová nádej trávu umelú a prírodnú strieda, môžu byť, s ohľadom na cenu, univerzálne kopačky, alebo tie na umelú trávu, tým najlepším riešením.

Záverom...

Pokiaľ hrávaš na umelke pravidelne a chceš podávať tie najlepšie možné výkony, je investícia do AG kopačiek na umelú trávu takmer nutnosťou. Poskytujú totiž tú najlepšiu oporu, záber a bezpečie, čo znamená tie najlepšie podmienky pre radosť z hry. A o tu tu predovšetkým ide!