5% extra zľava pre členov klubu práve teraz Staň sa členom

BF LvLSo šnúrkami alebo bez? 

Máme rok 2022 a bezšnúrkové kopačky už nie sú len šialeným experimentom vývojárov, ako tomu bolo doteraz. Všetko začalo v roku 2006, kedy Lotto vydalo ich futuristické kopačky Zhero Gravity, ale v tom čase nemali taký veľký vplyv na futbalový priemysel. Bolo to až 10 rokov po ich vydaní čo adidas vydal svoje prvé bezšnúrkové kopačky s názvom ACE 16+ Purecontrol, ktoré ešte len odštartovali "laceless", čiže bezšnúrkové šialenstvo.

My sa teda pokúsime vysvetliť hlavné rozdiely medzi klasickými verziami so šnúrkami a tými bez nich.

Bezšnúrkové kopačky

adidas je zatiaľ hlavným hráčom na tomto trhu, z ich aktuálneho radu kopačiek majú všetky modely verziu bez šnúrok. V poslednej dobe ale aj Nike, Puma a dokonca New Balance začínajú testovať bezšnúrkové vody a je len otázkou času, kedy budú na rovnakej úrovni ako ich trojprúžkový konkurent.

Výhody

Väčšina z nás sa asi zhodne, že bezšnúrkové kopačky majú určitú estetickú atraktívnosť, ktorú im nemôžeme uprieť. Celistvý dizajn, nerušený klasickými zaväzovacími spoločníkmi nám rozhodne padol do oka.
Mimo ich vzhľad ide ale hlavne o dotyk s loptou. Mnoho profesionálnych hráčov v poslednej dobe prešlo k bezšnúrkovým verziám, pretože preferujú tento "na boso" pocit, ktorý šnúrkové kopačky nemajú.

Nevýhody

Hlavným problémom pri bezšnúrkových kopačiek je, že nie každému budú perfektne sedieť. Každý z nás je iný a má iný tvar chodidla. Niekto ich má užšie, niekto širší, niekto zase vyšší priehlavok. Mimo klasickú veľkosť je ich tvar univerzálny a preto môžu niekoho tlačiť alebo byť naopak veľmi voľné v oblasti priehlavku. Pokiaľ to ale nie je pre teba problém, potom bezšnúrkové kopačky môžu byť správnou voľbou.

Bezšnúrkové kopačky


Šnúrkové kopačky

Výhody

Klasické šnúrkové kopačky zaručujú hlavne skvele padnúci zážitok. Vďaka správnemu utiahnutiu vám noha nebude v kopačke kĺzať a preto vás rýchla zmena smeru nikdy nerozhodí. Navyše Puma dotiahla "uzamknutie" nohy do nového rozmeru s ich modelom Future 1.4, ktorý má revolučný šnúrkový systém dodaný o kompresné pásky, ktorý ti obopne nohu a tým zaručí, že kopačka padne presne tvojmu typu nohy a všetky miesta budú vyplnené, tak ako majú. So šnúrkami teda nemôžete urobiť chybu.

Nevýhody

"Problém" so šnúrkami je zaväzovanie. Či je toto brané ako mínus, je veľmi subjektívne, pretože sme to uviedli v minulom odseku ako pozitívnu vec. Áno, zaväzovaním kopačiek strávite viac času, ale až doteraz boli šnúrky normálnou súčasťou všetkých kopačiek, takže pochybujeme, že budú niekomu toľko na obtiaž.

Šnúrkové kopačky

Záver

Debata so šnúrkami alebo bez” bude vždy záležať na osobných preferenciách a na tvare tvojich chodidiel. Pokiaľ máš atypický tvar nohy, bude asi lepšie zostať pri klasických kopačkách.

Ak ti ale bezšnúrkové kopačky dobre sedia a vyhľadávaš prirodzenejší pocit na lopte, potom nie je čo riešiť, kúp si napríklad jeden z elitných modelov adidas ešte dnes!