Doprava zadarmo nad €99,00
Min. -25 % na viac ako 500 nových kopačiek KÚP TERAZ
Tovar môžeš do 30 dní vrátiť bez udania dôvodu
Záruka vrátenia peňazí

Ako vybrať futbalovú loptu pre deti aj dospelých?

S trochou predstavivosti môže byť „loptou“ kde čo. Kto ale zháňa regulárnu futbalovú loptu, mal by poznať odpovede na niekoľko základných otázok. Existujú totiž rôzne veľkosti a druhy futbalových lôpt. Kto a kde/na čom s ňou budeš hrať a ako často, sú tie najdôležitejšie.

Futbalová lopta podľa veľkosti

Veľkosti futbalových lôpt sú ako známky v škole. A najrozšírenejšia je päťka… Menšie veľkosti lôpt sú určené najmä pre deti, ktorým menšie veľkosti uľahčujú kontrolu a nižšia váha šetrí ich pohybový aparát.

  • Futbalová lopta veľkosť 5: Všeobecne najpoužívanejšia futbalová lopta. Súťažné zápasy s ním hrajú už deti od 12 rokov (starší žiaci). Nie je však výnimkou, keď s touto loptou hrajú aj mladší športovci. Priemer futbalovej lopty veľkosti 5 je cca 22 cm. Hmotnosť lôpt veľkosti 5 sa pohybuje zhruba v rozmedzí od 410 do 450g. Výnimku tvoria futsalové lopty, ktoré sú o niečo menšie (aj keď majú označenie veľkosti 5) a ťažšie, pre menší odskok. A tiež odľahčené lopty na plážový futbal.
  • Futbalová lopta veľkosť 4: používa sa na tréningy a stretnutia v kategóriách pre deti od 8 do 12 rokov. Priemer: necelých 21 cm. Je ľahšia, cca 350 gramov.
  • Futbalová lopta veľkosť 3: pre deti mladšie ako 8 rokov. Priemer 19 cm. Váha je v tomto prípade cca 290 g.
  • Futbalové loptičky veľkosti 2 a 1 (priemer cca 15 cm) sú určené pre tých úplne najmenších. Zároveň sú skvelou pomôckou na vylepšovanie techniky. Vďaka ich skladnosti si ich môžeš so sebou vziať prakticky kamkoľvek a obľúbené sú aj ako darček, alebo suvenír.

Stretnúť sa môžete aj so špeciálnou veľkosťou 4,5. Tú majú loptičky na freestyle, takzvané skillbals. Ich veľkosť a vyššia priľnavosť uľahčujú vykonávanie trikov.

Futbalová lopta podľa terénu

Áno, futbal sa síce dá hrať prakticky kdekoľvek a s čímkoľvek. Preto je tak obľúbený. Použitie lopty na správnom povrchu, pre ktorý bol vyrobený, ale zvyšuje jeho životnosť av niektorých prípadoch aj pôžitok z hry.
Napríklad futsalové lopty, do vnútorných priestorov, sú o niečo ťažšie a majú tak nižší odskok. Naopak odľahčené lopty sú tie plážové, s ktorými sa hráva naboso. Potom sú tu tiež odolnejšie loptičky, ktoré znesú hru na asfalte a betóne. Najčastejšie sa však stretávame s loptou na trávnik.

Futbalová lopta podľa kvality

Správny tvar, rozmer, hmotnosť a tlak a ich udržanie v priebehu času, ďalej odskok, vyváženie a pohlcovanie vody. To sú základné kritériá, ktoré skúma Medzinárodná futbalová federácia FIFA pri udeľovaní oficiálnej certifikácie kvality. Lopta môže získať jedno z troch nasledujúcich kvalitatívnych osvedčení.

Certifikácia futbalových lôptloga certifikátů kvality FIFA

1. Najvyššiu kvalitu futbalovej lopty zaručuje nálepka FIFA QUALITY PRO, ktorú mávajú prémiové zápasové lopty. S touto najvyššou triedou sa hrajú všetky profesionálne ligové i medzinárodné stretnutia, vrátane Ligy majstrov a Majstrovstiev sveta. Elitné tímy s nimi samozrejme aj trénujú. Ich cenovka sa spravidla pohybuje od cca 80€ vyššie.

2. Ďalším kvalitatívnym stupňom je FIFA QUALITY. Najviac ich nájdeš v sekcii tréningové lopty. Okrem tréningu sú vhodné aj na súťažné zápasy nižších kategórií. Ide o zlatú strednú cestu v pomere cena-výkon.

3. Potom je tu ešte IMS (Internation matchball štandard). Táto nálepka kvality potvrdzuje, že lopta spĺňa základné požiadavky FIFA pre kvalitnú loptu. Tieto futbalové lopty sú predovšetkým tréningové, alebo voľnočasové.
Najlacnejšie lopty sú tie bez nálepky kvality. Neznamená to ale, že sú nekvalitné, pretože testovanie FIFA je dobrovoľné a záleží na jednotlivých výrobkoch, či oň majú záujem. V cene všetkých lôpt sa premieta hneď niekoľko ďalších aspektov. Napríklad použité materiály a spôsob výroby.

Futbalová lopta podľa materiálu

Futbalové lopty sa skladajú z dvoch častí. Z vnútornej a vonkajšej. Obe sa vyrábajú rôznymi spôsobmi a z rôznych materiálov a samozrejme sa od nich odvíja cena.

Vnútorná časť lopty - duša
Vnútorná časť futbalovej lopty, duša, býva buď latexová, butylová, alebo gumová.
Latexová duša sa používa u tých najlepších, zápasových lôpt. Zaisťuje totiž najlepší kontakt, letové vlastnosti a má dobrý odskok. Musí sa však dofukovať častejšie, než napríklad butylová duša.
Butylové duše sa používajú väčšinou u tréningových lôpt, ale aj u niektorých zápasových. Futbalové loptičky s butylovou dušou sú z dlhodobého hľadiska o niečo odolnejšie ako tie s latexovou, udržia dlhšie správny tlak, letové vlastnosti sú stále veľmi dobré. Bývajú ale o niečo tvrdšie a ťažšie. Najlacnejšie loptičky mávajú gumovú dušu, ktorá z týchto materiálov najdlhšie udrží vzduch a je relatívne odolná. Nezaistí však tak dobrý kontakt s loptou, ani také dobré letové vlastnosti, ako predchádzajúce dve.

 

Vonkajšia časť lopty - plášť
Podobne ako pri vnútornej duši sa na vonkajšiu časť lopty najčastejšie používajú 3 rôzne druhy materiálu. PU - polyuretán, PVC - polyvinylchlorid alebo ich zmes.
Kvalita vrchnej vrstvy je viditeľná na prvý dotyk. Najlepší kontakt s loptou zabezpečuje polyuretán, ktorý na povrchu vytvára mäkkú vrstvu. Novšie loptičky majú tiež jemnejší alebo hrubší vzor, ktorý zlepšuje kontakt. Lopty s hladkým povrchom sú síce odolnejšie voči vode, ale na mokrom povrchu sa šmýkajú a nie sú tak dobre ovládateľné. 

Futbalové lopty podľa spôsobu výroby

V minulosti futbalové lopty tvorilo 32 čiernobielych panelov tvaru päťuholníka. Teda po ručne šitých kožených merunách, ktoré veľmi ľahko pohlcovali vodu. Tento klasický dizajn futbalovej lopty postupom času a technológie vystriedali lopty s menším počtom panelov, rôznych farieb a tvarov. Hlavný rozdiel dnešných lôpt je v tom, akým spôsobom sú k sebe panely spojené. Každý výrobca si vyvíja vlastný tvar a rozvrhnutie panelov.
Základné rozdelenie je na futbalové lopty bezšvové a s priznanými švami. Bezšvové lopty, vznikajúce tepelným lepením, sú odolnejšie (celkovo aj proti vode) a majú lepšiu priľnavosť – ovládateľnosť. Viditeľné švy majú futbalové loptičky šité ručne alebo strojovo. Tie najkvalitnejšie lopty vznikajú kombináciou strojového šitia a následného tepelného lepenia.

Ako sa starať o futbalovú loptu

Správna starostlivosť predlžuje životnosť. Toto platí aj pri futbalovej lopte. Po hre je dobré z neho odstrániť nečistoty, ktoré by mohli po dlhšej dobe poškodiť vrchnú vrstvu lopty. Kovovú ihlu je pri pravidelnom dofukovaní vopred navlhčiť vodou (nasliniť), alebo olejom, aby sa nepoškodila duša, či ventilček. Tlak lopty by sa mal pohybovať v rozmedzí 0,6 – 1,1 bar. Ideálna hodnota tlaku pre jednotlivé lopty býva u tých lepších napísaná práve pri ventile. Pokiaľ pri dofukovaní nie je k dispozícii tlakomer, je dobré riadiť sa citom a balón neprefukovať, kvôli záťaži na švy. Loptu skladuj v izbovej teplote, nad 15 ° C, zvlášť v zime ho nenechávaj vonku. A hlavne: kopaj do neho, ako často len budeš chcieť a uži si hru!

Naši zákazníci hovoria Výborné Výborné
4.3 z 5 na základe 5627 recenzií 4.3 z 5