QUARTER FINAL DAYS – Min. 25% zľava na vybrané produkty KÚP TERAZ

Ako vybrať správne kopačky pre dieťa? Rastie vám doma malý futbalista, alebo futbalistka a prišiel čas na prvé (druhé, tretie) kopačky? Vybrať správne detské kopačky nie je tak jednoduché, ako by sa mohlo zdať. Nejde totiž iba o vzhľad a značku (adidas, Nike, Puma, atd.), ide predovšetkým o veľkosť kopačky, typ materiálu a povrch ihriska, na ktorom bude vaše dieťa hrať.

Správna veľkosť kopačiek pre dieťa

Po určení typu kopačky je základom poznať správnu veľkosť. Kopačka by mala sedieť tak akurát. Je teda nutné starostlivo zmerať nohu dieťaťa. Najmä pri nákupe online. Podrobný a jednoduchý návod na správne meranie veľkosti nôh nájdete v tomto článku

Detské kopačky podľa typu povrchu

Najdôležitejším z faktorov pri výbere kopačiek je povrch, na ktorý sú určené. Podľa povrchu sa odvíja typ podrážky. Je potrebné rozlíšiť, či bude dieťa hrať na prírodnom trávniku, umelej tráve alebo v hale.

1) Kopačky na prírodný trávnik

Lisovky

To sú tie správne kopačky, pokiaľ zháňate detské kopačky na prírodný trávnik. Lisovky pro vaše deti zaistí stabilitu na suchu, ale aj na mokrých až ľahko blatistých ihriskách. Lisovky na trávnik mávajú označenie FG (firm ground), ale pozor, nehodia sa na umelé povrchy! Hrozí totiž zranenie a istá je aj strata možnosti reklamácie.

dětské lisovky

Prečo nie je možné používať lisovky na umelke?

Gumový granulát, ktorý tvorí výplň na umelej tráve, generuje vyššie teploty ako prírodný trávnik. Podrážky klasických FG lisoviek nie sú na tieto teploty, na rozdiel od AG/MG lisoviek, stavané. Umelá tráva má tiež oveľa vyššiu trakciu, a tak sa v nej môžu štuple iného ako okrúhleho tvaru „zamknúť“ tak, že pri prudkej zmene smeru pohybu hrozí zranenie.

Ak vaše dieťa bude striedať prírodný a umelý trávnik a chcete jedny kopačky, potom treba vybrať z lisovek s označením AG, alebo s označením MG. Tieto je možné použiť na oboch typoch povrchov.

Kolekcia kopačiek známych hráčov

Na výber je nepreberné množstvo designov detských lisoviek. Pri výbere môže pomôcť napríklad aj obľúbený hráč. Tí najlepší totiž majú svoje vlastné kolekcie. Nielen u detí sú tak obľúbené napríklad lisovky adidas, v ktorých hrá Lionel Messi, alebo tie od Nike, ktoré obúva Cristiano Ronaldo.

Lisovky, najbežnejšie používané kopačky, majú svoj názov podľa spôsobu výroby, kedy sa plastové štuple rôznych tvarov do podrážky lisujú.

Kolíkové kopačky na mäkký povrch (mokrý, blatistý)

Na mäkký terén, keď je ihrisko podmáčané, je najlepšie použiť kolíkové kopačky (SG). Špunty na ich podrážke sú spravidla kovové (a vymeniteľné) a tiež vyššie ako u lisoviek, takže na mokrom, blatistom povrchu nebudú preklzovať. K najlepšej stabilite a výkonu potom dopomáhajú ďalšie technológie. Napríklad Anti-clog traction na odpudzovanie bahna, od Nike.

kolíkové kopačky

Lisokolíky

Hybridom klasických lisoviek a kolíkov sú lisokolíky. Na ich podrážke nájdete oba druhy špuntov. Aj tieto kopačky sú určené skôr na mäkký povrch.

lisokolíky

2) Kopačky pre deti na umelú trávu a ďalšie povrchy

Na umelú trávu sú určené špeciálne lisovky s označením AG, alebo s označením MG (artificial/multi ground). Tieto kopačky sú zároveň ideálnym riešením 2v1, pokiaľ vaše dieťa strieda hru na prírodnej a umelej tráve. Dajú sa totiž použiť ako na umelke, tak aj na klasickom trávniku.

Ďalším druhom kopačiek sú turfy (TF). Tie majú po celej svojej podrážke malé gumové štuple a sú určené ako pre umelý trávnik všetkých dĺžok, tak aj na štrk, alebo sneh, či betón. Na trávnatom ihrisku však budú pošmykovať.

3) Detské kopačky do haly (halovky)

Vôbec žiadne štuple potom nemajú sálové kopačky, tzv. sálovky (IC). Ich účel je jasný, využitie do vnútorných priestorov. Od školských telocviční až po profesionálne palubovky. Okrem futsalu na parketách sa s nimi dá hrať aj na pogumovanom povrchu.

sálovky

Najlacnejšie detské kopačky


Aspoň zmienku si určite zaslúžia aj gumové kopačky. Pre mnoho futbalistov ich vôbec prvé kopačky. Preslávené „gumotextilky“ sú lacné a relatívne odolné, predovšetkým vo svojej gumovej časti. Textil zase rýchlo schne. Hodí sa na trávnik aj štrk. Pre tých, ktorí hľadajú lacnú alternatívu sú tu však aj cenovo porovnateľné a lepšie, modernejšie modely. Tu je prehľad najlacnejších kopačiek z našeho e-shopu.

Kopačky pre deti podľa materiálu

Ďalším faktorom, ktorý priamo ovplyvňuje cenu je materiál. Tým najbežnejším je syntetika, ktorú zdobí ľahká údržba, odolnosť a nepremokavosť. Tieto kopačky sú zároveň aj cenovo najpriaznivejšie.

Najvyššiu triedu potom tvoria kožené kopačky. Tie sú síce drahšie a najnáročnejšie na údržbu, ale sú tiež najodolnejšie a po prešliapnutí poskytujú najväčšie pohodlie a ochranu chodidlu, rovnako ako tú najlepšiu kontrolu na lopte.

Šnúrkové vs. bezšnúrkové kopačky

Ďalej sa kopačky delia na šnúrkové a bezšnúrkové modely. Tie bez šnúrok umožňujú lepší cit pre loptu, musia ale na nohe od začiatku sedieť naozaj perfektne. Niektoré šnúrkové modely majú zaväzovanie na vonkajšej strane priehlavku, čo plní podobnú funkciu. Oba tieto druhy potom bývajú v ponuke aj v členkovom prevedení. Členkové kopačky sú zakončené ponožkou, ktorá vylepšuje spojenie nohy s topánkou a pridáva na komforte.

A pokiaľ premýšľate okrem kopačiek svojho malého/ú futbalistu/tku ešte potešiť, mrknite na tipy na darčeky.