LEN PRE ČLENOV: adidas s dodatočnou zľavou 15% Chcem do klubu

Ako vybrať správnu veľkosť kopačiek

Predstav si ...

Domov ti dorazia kopačky, ktoré si si objednal. Bleskovo rozbalíš krabicu. Vyzerajú dokonale.
Vlezeš do nich a potom ... nastane peklo. S hrôzou zistíš, že kopačky ti nesedia. Sú moc malé, tesné, alebo ti v nich noha naopak pláva. Stáva sa to a môže sa to stať aj tebe.

Ako vybrať správnu veľkosť kopačiek a vyhnúť sa všetkým nepríjemnostiam?

V tomto návode nájdeš všetko, čo potrebuješ, aby si vybrať správnu veľkosť kopačiek hneď na prvýkrát.

Dozvieš sa:

  • Ako zmerať chodidlo a vybrať správnu veľkosť kopačiek
  • Na čo dávať pri meraní a výbere pozor
  • Čo všetko môže ovplyvniť výber správnej veľkosti
  • Čo robiť, keď to predsa len netrafíš

Ideme na to.

Kupujeme nové kopačky

Jasné. Potrebuješ nové kopačky. Že nevieš ktoré? Pomôže ti článok ako vybrať kopačky. Už vieš ktoré? Super. Teraz máš dve možnosti.

  • Prvou možnosťou je vybrať sa do našej kamennej predajne. Táto možnosť je ideálna. Nielen, že si u nás vyberieš z najväčšieho množstva vystavených kopačiek, ale hlavne si ich kopačky vyskúšaš. 
  • Druhá možnosť je nákup cez e–shop. Nakupuješ síce z pohodlia domova, ale nemáš možnosť si kopačky vyskúšať a ohmatať. Nie je to úplne ideálne, ale stále v pohode.

V oboch prípadoch je dôležité, aby si vedel, akú veľkosť kopačiek potrebuješ.

Akú veľkosť kopačiek potrebujem

Zistíš to tak, že si zmeriaš chodidlá. Môžeš to urobiť doma a potrebuješ k tomu len papier, ceruzku a pravítko. Chodidlá meraj popoludní - sú po celom dni najviac roztiahnuté a zmeraj ich obe - jedno môžeš mať o niečo dlhšie a možno o tom ani nevieš. Nie je to úplne ideálne, ale stále v pohode.

Ako na to:

1) Vezmi čistý papier, na ktorý sa zmestí celé tvoje chodidlo. Postav sa na neho v ponožke alebo štucni, ktorú budeš v kopačkách nosiť - toto je dôležité!

chodidlo v ponožce na čistém papíru

2) Ak máš pri sebe pomocníka, popros ho, aby ti chodidlo na papieri obkreslil dookola. Ak si na to sám, snaž sa držať ceruzku čo najviac kolmo k papieru a chodidlo na papieri obkresli.

obkreslování chodidla

3) Pomocou pravítka alebo metra zmeraj na papieri dva najvzdialenejšie body - od päty až k prstom. Výsledné číslo v centimetroch si zaznamenaj.

měření délky chodidla

4) Celý postup opakuj aj pre druhé chodidlo. Možno máš jedno dlhšie a ani o tom nevieš. Obe namerané čísla porovnaj a zapamätaj si to vyššie.
        
druhé chodidlo

5) K výslednému číslu v centimetroch pričítaj ešte ďalších maximálne 4-8 mm. Tu je to veľa o tom, či a koľko máš rád v kopačkách miesta navyše. Pri kožených kopačkách nemusíš pričítať nič - tie sa krásne roztiahnu a vytvarujú same.

výsledná délka delšího z chodidel

Hotovo. Máš zmerané.

Mám zmerané, čo ďalej

Keď máš zmerané, bež na stránky nášho e–shopu. Vyber kopačky, ktoré sa ti páčia a v pravej časti stránky rozkliknite dostupné veľkosti. Pozri sa na tabuľku UK-US-CM. V tej nájdi svoje namerané číslo v centimetroch. Trefa. Toto je veľkosť kopačiek, ktorú hľadáš.

po přičtení 4 - 8 mm jsme došli ke správné velikosti

Svoju veľkosť kopačiek nájdeš aj v prehľadných tabuľkách veľkostí pre jednotlivé značky. Vyber svoju značku kopačiek a hľadaj zodpovedajúcu veľkosť podľa svojich nameraných centimetrov. Teraz už vieš, akú veľkosť potrebuješ a môžeš skočiť do obchodu.

už zbývá jenom vybrat si ty pravé

Tipy na záver

Kopačky poriadne vyskúšaj

V kamennom obchode si kopačky poriadne vyskúšaj. Prejdi sa v nich alebo rovno prebehni. Skús v nich všetky pozície nohy, do ktorých by si sa mohol pri hre dostať. Ak sa v nich necítiš pohodlne, skús iné.

Kúpil si cez internet? Skôr než vezmeš kopačky von do terénu (a prídeš tým o možnosť ich prípadne vrátiť alebo vymeniť), si ich obuj a choď v nich dlhší čas po byte. Ak ti akokoľvek nesedí, nie je to dobré znamenie (okrem kopačiek kožených, ktoré sa časom roztiahnu).

Každá značka má trochu iné číslovanie

Značky ako Nike,adidas, Puma a ďalšie majú väčšinou svoje vlastné číslovanie, ktoré sa niekedy viac a niekedy menej líši od ostatných značiek. Snaž sa vyberať veľkosť vždy podľa údaje v centimetroch. Na našich stránkach nájdeš aj prehľadnú tabuľku veľkostí značiek.

Koľko si mám nechať miesta pred prstami na špičke?

Staré pravidlo nechať si pred prstami na palec miesto v prípade kopačiek neplatí. Kopačky by ti mali padnúť čo najtesnejšie, ale pritom pohodlne. Záleží na tebe, koľko voľného miesta ti v kopačke vyhovuje. Dobré je počítať s maximálne 4-8 mm navyše pred prstami. Viac už je zbytočné.

Roztiahnu sa kopačky?

Záleží na materiáli.

Všeobecne sa najviac roztiahnu kopačky kožené. Pri výbere kožených kopačiek sa snaž, aby ti padli hneď na začiatku čo najtesnejšie. Už po krátkom nosení sa vytvarujú podľa tvojej nohy. Úplne najlepšie sa roztiahnu kopačky z klokanej kože. Ostatné druhy koží o niečo menej, ale stále veľa dobre.

Kopačky zo syntetického materiálu, kam patria aj kopačky z moderného pleteného materiálu, sa rozťahujú len veľmi málo alebo vôbec. Je potrebné s tým počítať a naozaj si nechať aspoň malú vôľu pred prstami (4-8 mm).

Kopačky so zaväzovaním alebo bez?

Kopačky s šnúrkami si môžeš pritiahnuť alebo povoliť presne podľa toho, ako potrebuješ.

Naopak kopačky bez šnúrok ti toto neponúknu. Pretože nemajú zaväzovanie, sú navrhnuté tak, aby padli maximálne tesne a noha v nich pevne sedela. Je nesmierne dôležité, aby ti dobre padli na nohu hneď na prvýkrát. Ak ti nebudú správne sedieť už pri skúšaní, pri hre na ihrisku to bude ešte horšie. Mysli na to.

Kopačky s ponožkou u členkov alebo bez?

Pri výbere veľkosti nemá ponožka pri členkoch žiadny veľký vplyv. Len počítaj s tým, že do kopačiek s ponožkou pri členkoch sa trochu horšie lezie. Hráčom sa širšími chodidlami (a nielen im) to môže robiť málinko problém.

Čo keď mám široké chodidlo?

Pri výbere správnej veľkosti kopačiek je potrebné myslieť nielen na dĺžku chodidla, ale aj jeho šírku. Ak vieš, že máš širšie chodidlá, vyberaj zo širších modelov. Ktoré to sú?

Medzi širšie kopačky patria napríklad modely  Nike Tiempo, adidas Copa Mundial, adidas X, Puma Future, Mizuno Rebula 3, New Balance Tekela, New Balance Furon 6 Pro a dalšie.

Pre širšie chodidlá sú všeobecne lepšie kožené kopačky, ktoré majú tendenciu sa roztiahnuť. Dá sa tiež povedať, že celkovo širšie kopačky vyrába značka adidas a Puma.

Ak sú ti kopačky moc tesné, neskúšaj to oklamať tým, že kúpiš kopačky o číslo väčšie. Nepomôžeš si. Na ihrisku ti v nich noha bude jazdiť sem a tam. Aj keby išlo o kopačky tvojho obľúbeného futbalistu, jednoducho vyber iné. Za to trápenie na ihrisku to nestojí. Kopačky ti musia sedieť ako na dĺžku, tak na šírku. Žiadne ústupky.

Čo mám robiť, keď mi kopačky nesedia?

Ak ti kopačky z akéhokoľvek dôvodu nesedia (sú malé, veľké, široké, príliš tesné), máš možnosť ich vymeniť za iné číslo alebo za iný model, urob to. vráť ich a objednaj inú veľkosť alebo iný model.
Jedinou výnimkou sú tu kopačky kožené, ktoré sa časom roztiahnu a vytvarujú podľa chodidla (v prípade, že sa ti zdajú malé alebo tesné).

Ako si vybrať detské kopačky?

Deťom noha rastie. Hovorí sa, kúp väčšie, dorastie do nich. Dieťa ale potrebuje vhodné kopačky teraz, nie za pol roka, nie za rok. Príliš veľké kopačky, v ktorých mu bude na ihrisku noha jazdiť sem a tam, sú k ničomu. Kopačky môžete kúpiť o niečo málo väčšie, ale nie o parník. Ak dieťa robí niečo, čo ho baví, nekazte mu to tým, že mu vyberiete nevhodnú obuv.

Pamätaj:

  • Skôr než objednáš kopačky na internete alebo sa vydáš do kamenného obchodu, zmeraj si chodidlá. Nič to nestojí, zaberie to menej ako 5 minút, a všetko potrebné nájdeš doma. Vyhneš sa tým zbytočným nepríjemnostiam s vracaním.
  • Až ti kopačky dorazia domov (ak si objednal cez internet), poriadne ich vyskúšaj. Obuj si ich a choď v nich po byte. Pokojne aj hodinu.
  • Kopačky nie sú tenisky. Aby si podal najlepší možný výkon na ihrisku, kopačky ti musia padnúť čo najtesnejšie, ale súčasne by si sa v nich mal cítiť pohodlne. Musíš v nich vydržať celý zápas.
  • Ak sa v kopačkách necítiš pohodlne alebo ti nesedia vyber si iné. Nelámte to cez koleno. Na ihrisku by si sa trápil a to nechceš.